- Strona główna
-
Integracja
- Nasze metody pracy
- Dogoterapia
Dogoterapia
Dogoteraia to metoda terapeutyczna bazująca na bezpośrednim kontakcie z psem.
Są to zajęcia dostosowane do indywidualnych potrzeb, w których uwzględnia się poziom funkcjonowania dziecka, jego zainteresowania i predyspozycje. Korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, poprawia sprawność ruchową, ułatwia komunikację wyzwala pozytywne emocje, sprzyja rozluźnieniu i poprawie nastroju. Zajęcia te uwrażliwiają na zachowanie bezpiecznej relacji ze zwierzętami, uczą cierpliwości, a przede wszystkim wpływają na odczucia polisensoryczne takie jak zapach, dotyk czy ruch.
Kontakt z psem czyni dziecko spokojniejszym, radosnym i odprężonym.
Podczas zajęć dzieci samodzielnie wykonują zadania prowadzące do kontaktu ze zwierzęciem, co dodatkowo motywuje je do podejmowania wysiłku zarówno fizycznego jak i intelektualnego. Przyswajają i poszerzają wiadomości m.in. matematyczne dotyczące segregowania, przeliczania, porównywania wielkości, kodowania; komunikacyjne, kulturowe (odnoszące się do świąt i tradycji), grafomotoryczne i wiele innych. Systematyczna nauka wierszyków i piosenek dla pupila w przyjemny sposób rozwija koncentrację uwagi i pamięć.
Dogaterapia jest metodą wyróżniającą nas wśród lubelskich przedszkoli, skutecznie prowadzaną przez Fundację Canituus od 10 lat.
Zajęcia z dogoterapii prowadzi Anna Okoń
Kynoterapeutka, mgr filologii polskiej, absolwentka studiów podyplomowych: w zakresie logopedii, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pedagogiki specjalnej oraz pedagogiki resocjalizacyjnej z socjoterapią osób nieprzystosowanych społecznie, uczestniczka szkoleń oraz kursów z zakresu terapii i edukacji osób z różnymi niepełnosprawnościami, właścicielka i przewodniczka suczek: Mili (Cavalier King Charles Spaniel oraz Holly (Flat Coated Retriever).
Najważniejsze są dla niej relacje, bo one stanowią bazę dla wszelkich działań i szeroko rozumianych sukcesów. W swojej pracy stawia na kreatywność, zwłaszcza tę wykorzystującą najprostsze środki. Wiele zabaw oraz pomocy dydaktycznych wymyśla sama. Twierdzi, że praca jest dla niej pasją, dlatego podczas zajęć nie brak jej uśmiechu i optymizmu.