- Strona główna
-
Integracja
- Nasze metody pracy
- Boccia
Boccia
Czym jest Boccia?
Boccia to dyscyplina sportowa, paraolimpijska, która posiada wybitne walory rehabilitacyjne i integracyjne. Jest to sport dla każdego, bez względu na rodzaj i stopień dysfunkcji, dający możliwość wyrównanej rywalizacji osobom z różnymi możliwościami funkcjonalnymi. Celem gry jest rzucanie piłek skórzanych – w kolorze czerwonym lub niebieskim nazywanych bilami, jak najbliżej białej bili, zwanej jack. Jack jest rzucany jako pierwszy, następnie rozgrywane są dwie pierwsze zwykłe bile. O dalszej kolejności rzucania decyduje usytuowanie bil znajdujących się na boisku. W ten sposób każda runda zwana endem jest rozgrywana do momentu, gdy jedna ze stron wyrzuci wszystkie bile, po czym strona przeciwna rozegra pozostałe bile. Wygrywa drużyna której piłki były najbliżej białej bili.
Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają możliwość integracji w środowisku naszego przedszkola i na zewnątrz, wzięcia udziału w zawodach i turniejach z dziećmi z innych przedszkoli, zdobycia niezapomnianych wrażeń i emocji wynikających z rywalizacji, jak również poznawania nowych ludzi i miejsc.
Boccia to świetna zabawa i doskonała forma aktywnego spędzania czasu.
Korzyści płynące z gry w Boccię:
- Dyscyplina uczy tolerancji i szacunku do przeciwnika
- Zalety rehabilitacyjne m.in. choćby podnoszenie wydolności organizmu poprzez wpływ ćwiczeń na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny, mięśniowy, kształtowanie sprawności fizycznej (motoryka duża i mała, ruchy precyzyjne, rozwijanie umiejętności rzucania, kopania i chwytania)
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- W sferze psychicznej, związane ze sportową rywalizacją, takie jak wyzwalanie pozytywnych emocji (zwycięstwo, sukces, radość)
- Nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem (podczas zawodów) oraz z porażką (przegrana), zwiększanie koncentracji na wykonywanym zadaniem
- Grając w Boccię zawodnicy kształtują też umiejętności społeczne – współdziałanie w zespole, pełnienie ról, branie odpowiedzialności za zespół, kształtowanie właściwych relacji społecznych.